Ako vybrať vrtačku

Neviete si rady, akú vŕtačku zaobstarať? Nebojte, s naším manuálom sa v širokej ponuke vŕtačiek nestratíte. Obchod AHProfi ponúka nepreberné množstvo rôznych druhov vŕtačiek a je len na vás akú si pre vašu prácu vyberiete. Ak sa chcete poradiť s výberom vŕtačky alebo s výberom iného náradia, zavolajte nám na tel. Čísle +420 377 542 628 alebo sa zastavte na predajni AHProfi v Dýšine.

V AHProfi ponúkame veľa ručného elektrického náradia. Pre vašu predstavu sa priamo pozrite na náš sortiment ručného elektrického náradia.

Použitie vŕtačky

Elektrická nebo AKU

Aké vlastnosti zvážiť?

Príklepová, bez príklepová?

Ideálna vŕtačka?

Chcem poradiť


Na čo budete vŕtačku používať

  • Vŕtanie

Vŕtačka je primárne na vŕtanie, teda s ňou môžete vŕtať takmer do akéhokoľvek materiálu. Vŕtať môžete s príklepom aj bez. U príklepu závisí od typu vrtáka.

  • Skrutkovanie

Potrebujete niečo vyskrutkovať alebo zaskrutkovať? S vŕtačkou môžete, ale vzhľadom k tomu, že vŕtačka pôsobí vo väčších otáčkach, mali by ste skrutkovať obozretne a opatrne. Akonáhle budete skrutkovať dlhšiu dobu, je potreba vŕtačku po práci pretočiť naprázdno. Vŕtačka sa týmto spôsobom vychladí.

  • Miešanie

Potrebujete premiešať napríklad farbu? Na vŕtačku nasadíte metlu a hurá do miešania. Použite metlu, ktorá sa veľkosťou hodí k danej práci. Lopatky na metle by mali mať správnu geometriu pre určitý typ miešaného materiálu. 

  • Frézovanie

Pozor na typ vŕtačky. Vždy než začnete frézovať sa zamyslite, či má vŕtačka dostatočný výkon, aby ste vŕtačku nezničili.

  • Brúsenie

Vŕtačku môžete využiť aj na brúsenie rôznych materiálov. Pri druhu tejto práce na vŕtačku moc netlačte, motor vŕtačky by sa mohol spáliť.
 

Elektrická vŕtačka nebo AKU vŕtačka

AKU vŕtačka s príklepom, 1-13mm, 18V, 45nm - HTP800105
Elektrická vŕtačka
sa najviac používa v profi dielňach, v ktorých sa vŕta do rôznych materiálov. Ako už z jej názvu plynie, táto vŕtačka je zapojená do elektriky, preto nemá obmedzený prísun energie a môžete ju používať, ako dlho potrebujete a nie ste limitovaní časom výdrže vŕtačky. Čím ste však limitovaní je dĺžka kábla vŕtačky, čo môže byť pri prevádzke vŕtačky nepohodlné. Elektrické vŕtačka sa ďalej delia na vŕtačku s príklepom a bez príklepu. 

Aku vŕtačka sa najviac hodí do domácnosti. Táto vŕtačka má svoj AKU článok, z ktorého využíva elektrickú energiu. U tohto typu vŕtačky teda nie ste obmedzení dĺžkou kábla a vďaka dĺžke káblu sa s vŕtačkou môžete pohybovať rôzne. Batéria vŕtačky vás však môže limitovať svojou kapacitou a to vedie ku kratšej dobe práce so samotnou vŕtačkou.

 

 

Aké vlastnosti zvážiť pri výbere elektrickej a AKU vŕtačky

Pri elektrickej vŕtačke zvážte

  • Hmotnosť
  • Príkon
  • Skľučovadlo a jeho typ
  • Rozsah

U AKU vŕtačky zvážte

  • Hmotnosť
  • Kapacitu akumulátora
  • Dobu nabíjania akumulátora
  • Výkon vŕtačky


Príklepová alebo bez príklepová vŕtačka

AKU vrtačka s příklepem, 1-13mm, 18V, 45Nm - HTP800105Elektrická vŕtačka príklepová sa skôr využíva na stavbe, ale dá sa použiť aj univerzálne. Je s ňou vhodné vŕtať aj skrutkovať do všetkých materiálov, ale predovšetkým do tvrdších materiálov ako betón, murivo, tehla, kameň a podobne. Vďaka rôznym nástavcom možno použiť napríklad pre brúsenie. U tohto typu vŕtačky možno príklep vypnúť a zapnúť vďaka prepínaču príklepu. Základné príklepové vŕtačky majú stály prevod, sú teda jednorýchlostné a sú spravidla menšie a ľahšie a otáčky sú jasne dané. U dvojrýchlostnej vŕtačky si môžete otáčky voliť sami. 

 

Elektrická vŕtačka bez príklepu sa používa skôr na prácu s mäkkými materiálmi, napríklad k práci s kovom a drevom malých priemerov. Využíva sa tiež pre presnejšie vŕtanie napríklad otvorov pre závit i kolíkovanie. Tieto vŕtačky nemajú príliš vysoký výkon a to predovšetkým preto, že sú ľahšie a dá sa s nimi pracovať dlho a pohodlne bez väčšej námahy. Tieto typy vŕtačiek nie sú väčšinou vybavené pomocným držadlom a nie je možné ich upnúť do stojanov a držiakov. Bezpríklepovú vŕtačku využijú skôr domáci majstri.

 

Ideálna vŕtačka

  • Automatická aretácia vretena - dajú sa ľahko vymeniť bity a vrtáky iba jednou rukou.
  • Skľučovadlo (zvieracie čeľuste) - max. priemer 13 mm (pre väčšie bity).
  • Manuálne nastavenie otáčok - možno regulovať rýchlosť vŕtania.
  • Druhá rukoväť - určite ju využijete pri náročnejšiu prácu s vŕtačkou.
  • Prívodný kábel - vhodnejšie je, aby bol kratší ako 3 m (pre jeho ohybnosť je tiež lepšie, keď je pogumovaný)

 

Potrebujete poradiť?

Nie ste si stále istí, akú vŕtačku vybrať? V tom prípade sme tu pre vás a veľmi radi vám poradíme.
Obráťte sa na naše vyškolených špecialistov v odbore náradia. Sú tu pre vás každý všedný deň od 8.00 - 16.00 a v sobotu od 8.00 - 12.00.

Lukáš Velíšek

+420 733 602 331
velisek@ahprofi.cz

    


Prečítajte si ďalšie články

 Ako vybrať správny dielenský vozík?

 

 Ktorý hever je ten pravý?